Vár története
Hegyesd várát a XIII. században építette az Atyuszt nemzetség, majd királyi végvár.
A szomszédos Csobánc várura, Gyulaffy László párbajt vívott a vár visszaszerzésére, amely 1561-ben török kézre került.A fegyverek fejlődésével nem tartották stratégialilag eléggéjelentősnek a várat ahhoz, hogy újjáépítsék, így lassan birtokba veszi a természet.Egy újjonnan felszínre kerülő büszkeségünkből eredően a helyiek és az idelátogatók a Hegyesdért Közalapítvánnyal karöltve támogatják a várromok helyreállítását, a népszerűsítését.Hegyesd történelme és ismertetése.
Hegyesd Tapolcától 10 km-re lévő kisközség. Lakosainak száma eléri a 180 főt.
A település, a határában lévő 281 m magas kúp alakú kialudt vulkánról, Hegyes hegyről kapta a nevét.
A tanúhegyen álló Hegyesdi várat 1282-ben említették meg először a veszprémi káptalan irataiban.
Ebben az időben a Gyulaffy-család élt a várban.
A török időkben a Hegyesdi várat is támadás érte és 1561. áprilisában török kézre jutott a vár. Azonban egy esztendőnyi török uralom után, 1562-ben visszafoglalták a várat. A nagy küzdelemben a vár erősen megrongálódott és egyre csak pusztult, nem hozták helyre. Az itt élő emberek nagy része elmenekült, a lakosság száma nagyon lecsökkent.
A XVIII. században Hegyesd és környéke az Esterházy-család birtokához tartozott.
Az Esterházyak az 1770-es évek végén vízimalmokat építtettek és tehenészetet hoztak létre. A munkák ellátására németországi katolikus telepeseket hívtak ide. A falu egészen 1945-ig az Esterházy-család tulajdonában volt.
Hegyesd igazi kirándulóhely, tiszta levegőjével és nyugalmával ejti rabul az idelátogatókat. A faluból sárga turistajelzés mutatja az utat a várhoz, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a Tapolcai-medencére. Sokan járnak ide túrázni. A természet kedvelői kellemes sétát tehetnek a környéken és megcsodálhatják a vidék növény- és állatvilágát.
A község azonban nem szűkölködik látnivalókban sem. A falu templomát 1991-ben építették fel. Az egykori várból már csak kerek tornyának alapját láthatjuk. A falu keleti határában az Eger-patak felduzzasztásával kialakított halastó látható.